پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 06 شوال 1439
 منوی اصلی
 
تاریخ : چهارشنبه 5 آبان 1395     |     کد : 29

سی امین جلسه کارگروه سلامت وامنیت غذایی استان برگزار گردید

سی امین جلسه کارگروه سلامت وامنیت غذایی استان برگزار گردید

 

  رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تدوین سند جامع سلامت استان خبر داد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز دکتر محمد حسین صومی رئیس دانشگاه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با اشاره به مانیتور 10 محصول پرمصرف غذایی در استان اظهار کرد: ادعا نمی کنیم که مشکلی در جامعه نداریم ولی به جرات می گوییم اگر سالم هم نباشند آلوده نیستند .

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخشی از سخنان خود با اشاره به نتایج کنترل مایکوتوکسین‌ها در مواد غذایی مختلف در نیمه دوم سال 94 اظهار کرد: در این خصوص، نتیجه بررسی غلات، گندم، انواع آرد و برنج از 75 نمونه، کمتر از حد مجاز بوده است .

دکتر صومی گفت: نتایج کنترل مایکوتوکسین‌ها در مواد غذایی مختلف در سه ماهه اول سال 95 نیز کمتر از حد تشخیصی از طرف اداره کل استاندارد استان اعلام شده است .

دکتر صومی با اشاره به سالم بودن اکثر مواد غذایی و مورد استفاده مردم استان علی رغم برخی مشکلات در حوزه های مختلف ابراز کرد: وقتی محصول نهایی، آلوده نیست، پس یعنی تمامی مراحل کاشت و داشت و برداشت به درستی انجام شده است .

وی ادامه داد: تدوین برنامه جامع سلامت استان در روزهای اخیر به پایان رسید. این سند، سندی راهبردی است که سلامتی جسمی، روانی، اجتماعی ، محیطی و ... جامعه در آن لحاظ شده است .

دکترصومی ادامه داد: این سند از امسال به مدت 5 سال تا سال 1400 با محوریت کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان و با مشارکت دستگاه های مختلف و مردم اجرا می شود .

در بخشی از این جلسه که صومی، در ارتباط با تصویب این سند صحبت می کرد، در واکنش به انتقاد برخی اداره جات استان مبنی بر عدم لحاظ نقش مراکز مذکور در تدوین سلامت استان ، از رفع مشکلات و نواقصات موجود در سند خبر داد و تصویب آن را به جلسات دیگر کارگروه موکول کرد .

وی با اشاره به همکاری تمامی دستگاه های اجرایی استان در ارتباط با توجه به مقوله سلامت در جامعه عنوان کرد: آموزش و پرورش و اکثر ارگان ها در خدمت سلامت جامعه بوده اند و آموزش و پرورش از جمله دستگهایی بودند که همکاری بیشتری با دانشگاه علوم پزشکی تبریز داشته است .

دکترصومی همچنین به دو تفاهم نامه منعقده بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی و همچنین وزارت بهداشت و وزارت راه و شهرسازی اشاره و هدف از این تفاهم نامه ها را تسهیل، تسریع و هم افزایی جهت ارتقای شاخص های پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر از طریق اقدامات سلامت محور در زمینه های موردتوافق اعلام کرد .

وی تصریح کرد: هر پروژه مهمی که در کشور و استان اجرا می شود باید پیوست سلامت داشته باشد .

در نشست فوق کارشناسانی از دبیرخانه شورای عالی سلامت وامنیت غذایی ، دکتر وثوق مقدم عضو هیات علمی وزارتخانه ، خانمها مافی مرادی و خانم دکتر چوپانی کارشناس دبیرخانه پیوست سلامت ( مرکز سلامت محیط کار ) مطالبی را در قالب پاورپوینت در خصوص پیوست سلامت (آئین نامه وزارتی ) ارائه نمود.آلبوم تصاویرسی امین جلسه کارگروه سلامت وامنیت غذایی استان برگزار گردید

5
4
3
2
1
نوشته شده در   چهارشنبه 5 آبان 1395  ساعت  09:20   توسط   آمنه سلیمی   
ویرایش شده در چهارشنبه 5 آبان 1395 ساعت 09:27 توسط آمنه سلیمی
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :